ŚWIĄTECZNE CZYTANIE W KLASIE 2d

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
 jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
               Wisława Szymborska

Budzenie zainteresowania literaturą, już od najmłodszych lat życia, ma niewątpliwie wielkie znaczenie i pozytywnie wpływa na wszechstronny rozwój dziecka. W pierwszych klasach szkoły podstawowej uczy się ono trudnej sztuki czytania i wtedy rozpoczyna się jego samodzielna przygoda z książką.
     21 grudnia uczniowie klasy II d, w ramach rozwijania zainteresowania czytelnictwem, wzięli udział w zajęciach prowadzonych w bibliotece szkolnej. Tym razem tematem spotkania była literatura związana swą treścią z zimą oraz świętami Bożego Narodzenia. Dzieci w wielkim skupieniu słuchały baśni Hansa Christiana Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami”, po czym wdały się w żywą dyskusję dotyczącą wysłuchanego utworu. Następnie wsłuchały się w przygody tytułowego bohatera książki Paulette Bourgeois, Brendy Clark pt. „Franklin i prezent świąteczny”. Mali czytelnicy, w drugiej części zajęć, przejęli pałeczkę i chętnie czytali swoim kolegom świąteczne wiersze.
     Czytanie książek to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu oraz zdobywanie wiedzy. Ważne, by dzieci same odkryły, że tego bardzo potrzebują. Sprawmy, by czytanie nie tylko wiązało się z nauką, ale stało się prawdziwą pasją i przyjemnością. Stwarzajmy zatem maluchom jak najwięcej okazji do czytania oraz rozbudzajmy w nich zamiłowanie do obcowania z literaturą!

Joanna Kołodziejczyk