ŚWIĘCI, TO TAKŻE LUDZIE - O UROCZYSTEJ GALI Z OKAZJI ŚWIĘTA NASZEJ SZKOŁY

„Szukam człowieka, szukam go od pół tysiąca lat, szukam wczoraj, dziś, jutro..” - słowa św. Jana Kantego recytowane przez ucznia klasy 2 gimnazjum, stały się motywem przewodnim tegorocznego Święta Szkoły. 19 października 2017 r.celebrowaliśmy wspaniałą rocznicę 250 - lecie kanonizacji wielkiego rodaka i 90 – lecie nadanie Szkole Podstawowej imienia Świętego Jana Kantego. Naszą uroczystość uświetniło wielu bardzo szanownych gości. Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za przybycie i tym samym uświetnienie naszej szkolnej gali.

Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem pani Dyrektor mgr Ewy Sedeńko, która przypomniała gościom, uczniom i wszystkim zebranym o wartościach , którymi patron szkoły św. Jan Kanty kierował się w życiu i pracy.

Spektakl o charakterze słowno - muzycznym został przygotowany przez uczniów naszego gimnazjum oraz uczennice dwóch szkolnych chórów. W części artystycznej wiersze księdza Jana Twardowskiego przeplatały się z prozą poetycką, a podkład muzyczny i śpiew chóru dopełniały obrazu przedstawienia. Młodzi aktorzy, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, wygłaszali swoje role tak sugestywnie, że widzowie przenieśli się w świat, w którym legenda o świętym Patronie przeplata się z teraźniejszością.

We współczesnym świecie nie ma miejsca dla świętych. Niełatwo jest mówić o nich '''' bez patosu, tak by nie powstała kolejna nudna akademia, ku czci, kogoś o kim wypada mówić, bo jest ważna rocznica”. Tymczasem, przedstawienie „Jan Kanty wczoraj, dziś, jutro” połączyło przeszłość z teraźniejszością tak sugestywnie, że tylko słychać było tykanie zegara, a widzowie przeżywali przesłanie spektaklu, zgłębiając odwieczną tajemnicę trwania i w skupieniu słuchając słów: „Twój czas płynie. Tik tak, tik tak. Bije zegar Twojego życia.” Artystycznym dopełnieniem tego, co działo się na scenie była dekoracja, imponujących rozmiarów obraz rynku w Kętach i w Krakowie. Staromiejskie kamieniczki przenosiły widzów do średniowiecznych miast tak bardzo bliskich naszemu Patronowi.

Przedstawienie miało piękną oprawę muzyczną. Tło melodii współbrzmiało z wierszami, a śpiew chóru, jak w teatrze antycznym, pięknie uzupełniał przekazywane treści. Dźwięki gitary elektrycznej wprowadzały motyw bliski nam współczesnym, a deklamowane na tle muzyki, odwieczne prawdy objawiały swoją moc.

Widzowie i recytatorzy mogli zatrzymać się na chwilę i posłuchać słów recytatora w roli Profesora, który zadał filozoficzne pytanie: „Co stanowi kamienie w naszym życiu. Nasze zdrowie? Nasza rodzina? Nasza praca? Przyjaciele? Zrealizowanie marzeń? (...)”

Spektakl i uroczysta akademia wprowadziły nas w odświętny nastój, a słowa recytatorów na długo pozostaną w naszej pamięci, bo uniwersalne prawdy są ponadczasowe i warto pamiętać, że

Święci to także ludzie
nie rodzą ani za późno ani za wcześnie
wierzą w miłość w to że są cierpienia
ale nie ma nieszczęść.

Są tak bardzo obecni że ich nie widać
nie lękają się nowych czasów które przewracają wszystko do góry nogami
nie chcą być również umęczeni jak na nabożnych obrazkach
niekiedy nie potrafią się modlić ale modlą się zawsze
potrafią żyć i nie dziwić się odchodzącym
potrafią umierać i nie odchodzić

Szkolną galę uświetniła uroczystość rozdania dyplomów i nagród dla laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego o św. Janie Kantym. Czwartkowe uroczystości stanowiły także inaugurację Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijnej „ Psalite Deo”, który w tym roku odbywał się po raz dwudziesty.

Przedstawienie słowno - muzyczne przygotowali nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 im. św Jana Kantego w Kętach: pani Małgorzata Czech, pani Agnieszka Mrowiec- Łatanik, pani Katarzyna Puchała, pani Agata Wróbel- Rejman, pani Elżbieta Sztefko, pan Jacek Stwora, pan Radoslaw Talar i pan Jarosław Zieliński.

W przedstawieniu wzięli udział uczniowie:

kl. 3a: Emilia Korpacka, Julia Olejarz, Daria Rus, Michał Chylaszek, Jan Stanecki
kl. 5a: Marta Florczak, Sonia Makuch
kl. 5c: Weronika Legień, Julia Warias, Wiktoria Kubica
kl. 6b: Karolina Chrostek, Grażyna Chrostek, Agata Rotella, Natalia Łęcka, Martyna Stawowczyk
kl. 2A: Michał Grygierczyk, Oliwia Kubińska, Szymon Mreńca, Żaneta Oboza
kl. 2B: Martyna Gniłka, Alicja Kubica, Adrian Kubisiak, Grzegorz Ługowski, Oliwia Wieczorek, Kalina Wnęczak, Eryk Żużałek, Sajmon Zawarus
kl. 3A: Kinga Zięba
kl. 3B: Marta Wysogląd, Adam Bochniak


 
opracowała: Agata Wróbel - Rejman

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Script logo