ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

Święty Jan Kanty był tym, który w każdym człowieku potrafił zobaczyć coś dobrego. Był człowiekiem o wielkim sercu i wybitnym umyśle, człowiekiem, który stał się wzorem do naśladowania, wzorem dla wielu ludzi, w tym nauczycieli i uczniów. Święty Jan Kanty to również Patron Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętach. Patron, który pozostawił po sobie wiele dobra, o którym warto mówić. Dlatego 19 października uroczyście obchodziliśmy ŚWIĘTO NASZEGO PATRONA - Św. Jana Kantego. Obchody rozpoczęto od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Grunwaldzkim znajdującym się przed szkołą oraz pod pomnikiem Świętego Jana Kantego na rynku w Kętach. Następnie odbyła się uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym pod wezwaniem św.św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach. Po Eucharystii wszyscy jej uczestnicy przemaszerowali do budynku szkoły.

Uczniowie przygotowali piękną akademię, w której przedstawili LEGENDĘ O ROZBITYM DZBANIE. Tę opowieść zna każdy uczeń naszej szkoły. Każdy wie, jakie dobro uczynił Święty Jan z Kęt pomagając zapłakanej dziewczynce, której rozbił się dzban z mlekiem. Za sprawą Świętego rozbite naczynie wyglądało jak nowe, a woda przemieniła się w mleko. Uczniowie biorący udział w przedstawieniu dołożyli wszelkich starań, by pokazać raz jeszcze znaną opowieść w sposób, który zainteresuje publiczność. Zgromadzona publika po zakończeniu części artystycznej biła gromkie brawa i gratulowała pięknego występu.

Obchody Święta Patrona Szkoły uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście:

·         Krzysztof Jan Klęczar – Burmistrz Gminy Kęty

·         Tomasz Bielecki – Dyrektor Wydziału Infrastruktury Społecznej

·         Renata Stachura – Dyrektor ZOSiPS w Kętach

·         Aleksandra Stec – emerytowana Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętach

·         Lidia Danek – Dyrektor ZSP nr 3 w Kętach

·         Grzegorz Żak – Dyrektor SP w Nowej Wsi

·         Bożena Kubisiak – Dyrektor ZSP w Witkowicach

·         Anna Kobielus – Dyrektor ZSP w Bulowicach

·         Grażyna Flasz – Prezes Oddziału ZNP w Kętach

·         ks. Zbigniew Jurasz – Proboszcz Parafii pod wezwaniem św.św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach

·         ks. Krzysztof Rębisz – Wikariusz Parafii pod wezwaniem św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach

·         ks. Władysław Sporek – Wikariusz Parafii pod wezwaniem św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach

·         Władysław Surówka

·         Anna Chowaniak – Przewodnicząca Rady Muzeum w Kętach

·         Kazimierz Brzuska – Przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kęt

·         Ewa Orlicka-Bargieł – przedstawicielka Zarządu Dzielnicy „Stare Miasto”

·         przedstawiciele Komisariatu Policji w Kętach

asp. sztab. Rafał Łysoń

mł. asp. Dariusz Surma

·         przedstawiciele Rady Rodziców

Izabela Kawczyńska – przewodnicząca

Tomasz Cępiel – zastępca

Elżbieta Kwaśniak – sekretarz

·         emerytowani nauczyciele

·         grono pedagogiczne

·         pracownicy szkoły

Pięknym uwieńczeniem tych uroczystości było podsumowanie konkursu wiedzy o Świętym Janie Kantym. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Wśród nich znaleźli się:

W klasach 7-8 SP oraz 3 gimnazjum:

1 miejsce - Kacper Korpacki  kl. 7a

2 miejsce - Grażyna Chrostek  kl. 7b

3 miejsce - Adrian Kubisiak  kl. 3B

W klasach  4-6 SP:

1 miejsce - Kamil Kierpiec kl. 6c

2 miejsce - Maja Czerwińska  kl. 6b

3 miejsce - Julia Olejarz kl. 4a

Po części oficjalnej wszyscy zaproszeni goście spotkali się przy aromatycznej kawie i poczęstunku przygotowanym przez Radę Rodziców. Wszystkim bardzo dziękujemy za obecność podczas uroczystych obchodów ŚWIĘTA PATRONA SZKOŁY.