UCZNIOWIE KĘCKIEJ "JEDYNKI" KOCHAJĄ MATEMATYKĘ!!!

Już od pierwszej klasy SP edukacja matematyczna to oczko w głowie nauczycieli. Już od lat staramy się, aby kłaść nacisk przede wszystkim na umiejętności a nie teorię. Nauczamy konkretów nie uczymy dzieci pustych pojęć, niemożliwych do przełożenia na codzienne czynności w życiu. Konkrety to nic innego jak rozumienie własnej przestrzeni, kształtowanie schematu swojego ciała, rozwijanie zdolności przyjmowania własnego punktu widzenia, ćwiczenia rytmiczne sprzyjające dostrzeganiu regularności, mierzenie, ważenie, liczenie, rozwój klasyfikacji, rozwój myślenia operacyjnego, rozwój myślenia przyczynowo-skutkowego, poznanie figur geometrycznych. Pojęcia te są niezwykle ważne dla ogólnego rozwoju dzieci. Matematyka jest dziedziną nauki, którą dzieci najłatwiej pojmują poprzez grę, zabawę. Zabawa, pod warunkiem, że pobudza do kreatywnego myślenia jest niezwykle korzystna. W naszej szkole staramy się dobierać gry i zabawy dla uczniów tak, aby móc wprowadzać ich w tajniki matematyzowania rozmaitych sytuacji. Tworzymy odpowiednie sytuacje i zachęcamy nasze dzieci do samodzielnego liczenia. Często nasze lekcje matematyki odbywają się w luźnej atmosferze, na dywanie, poza szkolną ławką. Uczniowie przeliczają zebrane przez siebie w czasie spaceru jesienne zbiory dodatkowo klasyfikując je. W klasie wykorzystujemy kostki do gry, karty. Ciekawość pojęcia symetrii najłatwiej zaspokoić zwyczajnym lusterkiem. Do mierzenia długości wcale nie trzeba wykorzystywać jedynie linijki czy też metra, dzieci mają wiele uciechy z wykorzystywania swoich kroków, łokci, co dodatkowo wzmacnia poznawanie schematu własnego ciała. Figury geometryczne wcale nie muszą być tylko w zeszycie, można tworzyć z nich ciekawe i nietypowe konstrukcje. Taka forma zajęć szkolnych jest szansą dla uczniów na rozszerzanie ich możliwości umysłowych. Nauczyciele naszej Szkoły rozwijają dziecięce umysły zarówno w sferze rozumowania, emocji jak i samych umiejętności matematycznych. Dzięki takiej spójności możliwe jest szybkie i skuteczne kształtowanie dziecięcych kompetencji. W centrum naszej uwagi jest zarówno rozwój dziecka jak i edukacja matematyczna, które są kluczem do dalszej edukacji.

A.H.