UCZNIOWIE Z „JEDYNKI” NA SPOTKANIU ZE STRAŻAKAMI Z OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W KĘTACH

UCZNIOWIE Z „JEDYNKI” NA SPOTKANIU ZE STRAŻAKAMI

Z OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ  W KĘTACH

W dniu 18 maja 2017 r. uczniowie klasy 1b ZSG nr 1 w Kętach wybrali się do Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach. Celem wycieczki było opanowanie przez dzieci niezbędnych umiejętności w sytuacjach zagrożenia oraz wiedzy z zakresu edukacji przeciwpożarowej.

Po przybyciu na miejsce, Panowie Strażacy, zrobili przykładową zbiórkę oraz oprowadzili i zapoznali naszych uczniów ze swoją pracą. Następnie został zaprezentowany sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki Straży Pożarnej. Oglądaliśmy różnorodne wozy strażackie, sprzęt do gaszenia pożarów oraz ciężki sprzęt ratunkowy. Dzieci mogły przejechać się wozem strażackim, przymierzyć hełm strażacki, potrzymać wąż strażacki. Poznały też psa ratowniczego z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej - specjalistycznej jednostki ratowniczej z psami, która już od 2003 r. zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych na naszym terenie oraz niesieniem pomocy ofiarom katastrof budowlanych. Pani przewodnik Ewelina Bernaś opowiedziała nam na czym polega pomoc psów podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczej.

Dzieci zapoznały się z zadaniami realizowanymi przez Straż Pożarną, sposobami alarmowania oraz zachowania się w przypadku zagrożenia. Z ogromnym zainteresowaniem i podziwem oglądały nowoczesny sprzęt gaśniczo-ratunkowy, a także jego zastosowanie w codziennej pracy.  Pierwszaki  zostały bardzo mile i serdecznie przyjęte przez pracowników Straży, którzy z zaangażowaniem i przyjaznym uśmiechem przekazywali dzieciom swoją wiedzę i pokaz umiejętności. Na koniec Panowie Strażacy zorganizowali mały konkurs z wiedzy o pracy w Ochotniczej Straży Pożarnej i słodką niespodziankę.

Dziękujemy panom Romanowi Michałkiewiczowi, Damianowi Królickiemu i Mariuszowi Handzlikowi za profesjonalne przygotowanie zajęć i miłą atmosferę.

Anna Piskorek