WARSZTATY JĘZYKOWE W LONDYNIE, CZYLI HERBATKA U BRYTYJCZYKÓW

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy mocnym akcentem – warsztatami językowymi w Londynie.

Uczniowie naszej szkoły  wraz z uczniami z ZSG w Nowej Wsi przez sześć dni, poczynając od dziewiątego września zwiedzali wielką metropolię, jaką jest Londyn. Intensywny i ciekawy program zwiedzania połączony był z ćwiczeniami językowymi prowadzonymi w terenie.

Uczestnicy mogli wykorzystać swoje umiejętności językowe nie tylko podczas całodziennych wędrówek po Londynie, ale także, a właściwie przede wszystkim, wieczorami i rankami, a to za sprawą brytyjskich rodzin, u których nocowali. Małe grupki od dwóch do czterech osób zostały zakwaterowane w różnych domach dzielnicy Wellington. Rodziny, u których mieszkaliśmy były zróżnicowane etnicznie i kulturowo, ale każda z nich pozwoliła nam poczuć atmosferę typowego, brytyjskiego domu, stylu życia i kuchni.

Codzienną drogę do centrum Londynu pokonywaliśmy korzystając z różnych środków transportu publicznego. Najbardziej podobała nam się podróż tradycyjnym, czerwonym „piętrusem”, a wrażenia z biegania po krzyżujących się, jak labirynt korytarzach metra były bardzo ekscytujące, szczególnie dla opiekunów.

Bogaty program warsztatów pozwolił nam przeżyć, dotknąć i zobaczyć wszystko to, co w Londynie najważniejsze: postawić stopę na południku 0  w Greenwich, przespacerować się mostem Tower Bridge, podziwiać dzieła Rembrandta i Van Gogha w National Gallery, zobaczyć panoramę z London Eye, nakarmić wiewiórki w St James Park, przestraszyć się nieżyjącego od dawna, ale jakże żywotnego T-Rexa w Muzeum Historii Naturalnej, odpocząć w czasie rejsu Tamizą, poszukać polskich artystów w Tate Modern, pośród najważniejszych i często szokujących dzieł sztuki nowoczesnej, aktywnie uczestniczyć w lekcji muzealnej w języku angielskim w British Museum, zanurzyć się w uliczki China Town, smakując chińskie ciasteczka Tai Yaki, czy też szukając królowej Elżbiety na dziedzińcu Buckingham Palace.

Wróciliśmy z większą wiarą w nasze kompetencje językowe i większą motywacją do nauki języka angielskiego. Skoro zrozumieliśmy i zostaliśmy zrozumiani przez Brytyjczyków, to wszędzie sobie poradzimy. Poza niekwestionowanymi walorami edukacyjnymi, wyjazd zaowocował również integracją międzyszkolną. Zawiązaliśmy nowe przyjaźnie i wiele się od siebie nauczyliśmy. Wśród przywiezionych wspomnień i drobnych pamiątek najcenniejszy pozostanie zeszyt ćwiczeń, dowód naszej aktywnej obecności w jednej z największych metropolii świata.

opiekunowie wyjazdu:  Agata Płonka, Agnieszka Walecka i Dorota Pawińska

Poza zdjęciami, które oddają w jakiejś części atmosferę warsztatów zapraszam również do obejrzenia krótkich filmowych relacji z każdego dnia pobytu. Na razie powstały dwa ale obiecuję że ciąg dalszy nastąpi. Miłego odbioru. Agata Płonka:

odcinek 1

&feature=youtu.be">