Wycieczka klas Ia oraz Id do Chlebowej Chaty.

Wycieczka klas I a oraz I d do Chlebowej Chaty

W dniu 31 maja klasy I a oraz I d udały się na wycieczkę do Chlebowej Chaty w Górkach Małych.

Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli we wszystkich zajęciach.  Najpierw odbyły się warsztaty pt. „Od ziarenka do bochenka”, podczas których dzieci zapoznały się z  podstawowymi rodzajami zbóż i ich zastosowaniem, obejrzały  maszyny dawniej wykorzystywane przy uprawie i obróbce ziarna, wysłuchały  pogadanki na temat procesu powstawania masła i twarogu oraz sprzętów do tego wykorzystywanych. Wzięły też udział  w próbach młócenia cepami, mieleniu zboża na żarnach, formowaniu oraz degustacji podpłomyków. Nieco później uczniowie wysłuchali prelekcji dotyczącej życia pszczół oraz obejrzały pokaz sprzętu pasiecznego. Największą frajdą okazała się prezentacja maszyn rolniczych, w czasie której dzieci mogły usiąść na powozach, saniach, traktorach, a także kombajnach i poczuć się jak prawdziwy rolnik z czasów swoich przodków;)

Możliwość praktycznego wykonywania wielu produktów w sposób tradycyjny bardzo się dzieciom podobała. Była to doskonała lekcja dla wszystkich uczestników wycieczki.
     Piękna pogoda oraz liczne atrakcje sprawiły, że uczniowie wrócili do domów w doskonałym humorze.

Joanna Kołodziejczyk

Małgorzata Paw