WYJŚCIE DO MUZEUM

W listopadzie klasa IIa i IIIB wraz z opiekunami była w muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach. Celem wycieczki było obejrzenie ekspozycji stałej. Uczniowie z zainteresowaniem zapoznali się z wystawą: historyczną, mieszczańską, artystyczną i etnograficzną. Przewodnik dr Andrzej Małysa ciekawie opowiadał o historii naszego miasta i okolicy. Uczniowie obejrzeli makietę prezentującą zamek Wołek, którego ruiny znajdują się w Kobiernicach. Z zaangażowaniem oglądali eksponaty z okresu II wojny światowej, poznali wydarzenia z historii Kęt związanie z okresem I wojny światowej, którym było przybycie i pobyt Józefa Piłsudskiego z I Brygadą Legionów. Oglądali zdjęcia i ważne dokumenty znajdujące się w gablotach. Uczniowie także przyjrzeli się wyposażeniu saloniku mieszczańskiego w którego skład wchodziły meble oraz przedmioty pochodzące z kęckich domów. Ciekawostką dla nich było pudło damskie na kapelusze. Następnie przeszliśmy do galerii sztuki sakralnej oraz obrazów świeckich. W ostatniej sali znajdowały się zbiory etnograficzne eksponujące ubiór kobiecy jak i wyposażenie domostw oraz narzędzia rolnicze. Na koniec przewodnik demonstrował ruchomą makietę młyna zwanego „Sewerynówka”, która włączona w ruch zachwyciła naszych podopiecznych. Wycieczka ta okazała się ciekawą lekcją historii, a także zachętą do udziału w warsztatach muzealnych.

Lidia Ćwiertnia
Elżbieta Szczepańska