Z PRZYRODĄ ZA PAN BRAT

Marzec to czas, kiedy wszyscy z niecierpliwością oczekują nadejścia wiosny. Uczniowie klasy I d, pragnąc wyjść jej naprzeciw, założyli w sali własną hodowlę roślin. Najpierw dzieci przygotowały warsztat pracy potrzebny do założenia zielonego kącika, m.in. cebulki wczesnowiosennych kwiatów, nasionka, ziemię oraz doniczki. Później rozmawialiśmy na temat warunków niezbędnych do rozwoju roślin, poznaliśmy budowę roślin cebulkowych oraz zasady ich prawidłowej pielęgnacji. Wiedząc już czego rośliny potrzebują do życia, zasadziliśmy cebulki m.in. tulipanów, żonkili, hiacyntów, a także zasialiśmy nasionka rzeżuchy, fasoli i owsu. Pozostało nam teraz uważnie obserwować wzrost roślin oraz dbać o ich rozwój. Oczywiście pamiętamy o podlewaniu! Mamy nadzieję, że nasza hodowla wkrótce zrobi się kolorowa. Czyja roślinka pierwsza zakwitnie? Kto okaże się najlepszym ogrodnikiem? Wkrótce się przekonamy.
Osobiste zaangażowanie dzieci pozwala im łatwiej zrozumieć prawa przyrody i potrzebę jej ochrony. Przyroda jest sprzymierzeńcem rozwoju dziecka, tak więc warto w nią inwestować.

J. K.