„DZIADEK” Z ODWIEDZINAMI U UCZNIÓW - RZECZ O TYM JAK „JEDYNKA” NIEPODLEGŁOŚĆ ŚWIĘTOWAŁA

„DZIADEK” Z ODWIEDZINAMI U UCZNIÓW - RZECZ O TYM JAK „JEDYNKA” NIEPODLEGŁOŚĆ ŚWIĘTOWAŁA

Jak rzekł kiedyś „Dziadek”, czyli Józef Piłsudski: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – ta myśl była dla nas inspiracją przy organizowaniu 99-tych urodzin ukochanej Ojczyzny.

By się niepodległością cieszyć, by radośnie świętować, wprzódy historię swoją poznać trzeba i dlatego wymyśliliśmy dość „skomplikowany plan”. Pierwszą częścią obchodów była nietypowa lekcja historii, zaś 10 listopada wielkie świętowanie. Nie nam oceniać czy się udało, ale jesteśmy przekonani, że nasi wspaniali uczniowie ten nietypowy egzamin  z patriotyzmu zdali.

8 listopada zorganizowaliśmy wykład czy mini seminarium poświęcone tematyce niepodległościowej. Dr Andrzej Małysa z kęckiego muzeum wygłosił wykład na temat „Polskie drogi do niepodległości. Kęty miejscem pobytu I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego”. Prelekcję wzbogaciła prezentacja poświęcona pobytowi legionistów w Kętach a przerywniki muzyczne urozmaicały jego wystąpienie. Zdradziliśmy naszym uczniom sekret, co porabia obecnie „Dziadek” ze swoimi legionistami. Odpowiedź na to pytanie znaleźli w słowach pieśni „Leguny w niebie”. Panu Andrzejowi, a także dyrekcji Muzeum  im. A. Kłosińskiego w Kętach dziękujemy za udostępnienie nam repliki munduru legionowego. Stanowił on wielką atrakcję dla naszych uczniów, a także został przez nas niecnie „wykorzystany”. Po seminarium historycznym dr A. Małysa przeprowadził krótki quiz niepodległościowy. Udzielenie prawidłowych odpowiedzi wymagało bacznego słuchania jego wykładu. Spośród słuchaczy wyłoniliśmy sześcioro zwycięzców. Otrzymali oni pamiątkowe certyfikaty uprawniające do otrzymania piątki z historii oraz publikację muzeum o pobycie Legionów w Kętach. Na koniec uczniowie wysłuchali żurawiejek, czyli krótkich  i zabawnych kupletów poświęconych pułkom polskiej kawalerii z okresu dwudziestolecia międzywojennego. W tej nietypowej lekcji wzięły udział klasy szóste i siódme szkoły podstawowej oraz drugie i trzecie gimnazjum.

Dla uczniów klas czwartych i piątych przygotowaliśmy specjalną ulotkę o okolicznościach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości a także historyczną krzyżówkę. Sądzę, że nie będzie specjalnym zaskoczeniem, iż hasło owej krzyżówki brzmiało „Ojczyzna”.

Następny etap szkolnych obchodów Święta Niepodległości przypadł na dzień 10 listopada. Zorganizowaliśmy akcję „Odwiedziny Marszałka”. Wszystkich uczniów naszej szkoły odwiedził „Józef Piłsudski”. Oczywiście to jeden z wychowanków ubrany w mundur z epoki, w maciejówce na głowie, makijażem na twarzy, sumiastych wąsach z włóczki wcielił się w postać Marszałka. Towarzyszyła mu grupa uczennic z flagami i koszem prezentów. Odczytano przemówienie Piłsudskiego do I kompani kadrowej  3 sierpnia 1914r., kończąc rozkazem: „Uczniowie wraz z tysiącami patriotów, ofiarowaliśmy Wam wolną Polskę. Wy tą wolnością macie się cieszyć a z naszej kochanej Ojczyzny macie być dumni”. Każdy z wychowanków został udekorowany biało – czerwonym sercem z wizerunkiem Marszałka oraz patriotyczną naklejką. Przygotowano również dla nich ulotkę, którą poświęcono historii obchodów Święta Niepodległości, Marszałkowi Piłsudskiemu i innym architektom polskiej niepodległości.

Po wizytach Marszałka na szkolnych korytarzach dominowała biel i czerwień. Wszystkie klasy, wszystkie drzwi w szkole zostały udekorowane okolicznościowymi patriotycznymi plakatami i to właśnie na korytarzach rozpoczęło się świętowanie. Zorganizowaliśmy akcję „TOBIE POLSKO, WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO”. Na korytarzu obok olbrzymiego godła zawisła słusznych rozmiarów biało – czerwona karta urodzinowa. Każdy z uczniów i nauczycieli mógł przyłączyć się do życzeń i zostawić na niej swój podpis. By święto przebiegało radośnie, uczniowie, którzy przyszli na galowo bądź mieli przypięte patriotyczne gadżety byli zwolnieni z bieżących odpowiedzi ustnych. Jako, że wszyscy otrzymali serca i patriotyczne naklejki, to w tym dniu w „Jedynce pytania nie było”.  Schody na korytarzu zmieniły się w salę koncertową. Eryk Żużałek na przerwach dał minikoncerty. Nie jestem muzykiem, bardziej pasjonatem gitary, ale twierdzę, że to, co wyczynia na tym instrumencie Eryk… to się w głowie nie mieści. W czasie przerw funkcjonował punkt makijażu patriotycznego i wszyscy chętni, a było ich mrowie, mogli umieścić na swoich twarzach narodowe barwy. Trudno opisać, co się tam działo i chyba tylko dzięki opiece Marszałka udało się nad tym wszystkim zapanować. Tak właśnie „Jedynka” świętowała – nieco inaczej, ale nie mniej podniośle, uczciliśmy rocznicę odzyskania niepodległości. Patriotyzmu było sporo, jeszcze więcej dumy, a najwięcej radości z tego, że jesteśmy Polakami i „MAMY NIEPODLEGŁĄ”.

Zapraszamy na fotorelację, bo to właśnie zdjęcia, choć tylko w części, ale oddają, co się w „Jedynce” wyrabiało. Nasi uczniowie do domu wracali w dobrych nastrojach i z biało- czerwonym makijażem na uśmiechniętych twarzach. 

Organizatorzy dziękują przede wszystkim uczniom, zarówno tym, którzy te obchody przygotowali oraz tym, którzy w nich godnie uczestniczyli. Egzamin z patriotyzmu zdaliście na szóstkę.

 

 

R.T.





































































































Script logo